سه نما در حال بارگزاری ...

  • 980 بازدید
  • احسان حاجی صادقیان
  • ۱۴۰۱/۳/۵

نماد شناسی شکل های هندسی می تواند به ما کمک کند تا طراحی مناسب تری با توجه به نوع کاربرد داشته باشیم.در این مقاله سعی داریم تا به مفاهیم نماد ها از جنبه های مختلفی همچون روانشناسی،معماری،تعبیر خواب و ... نگاه کنیم مطالب مرتبط:تفسیر نقاشی کودکان 
دایره مثلث مربع مستطیل


دایرهدایره به طور عام نماد بدون آغاز و بدون پایان بودن جهان و گردش و تکرار پذیری روزگار است.بدون لبه بودن آن احساس نرمی و لطافت می دهد.روانشناسی دایره:چنین افرادی اجتماعی و خوش صحبت هستند، هیچ لحن خشنی ندارند و امور را به وسیله صحبت کردن درباره آنها تحت کنترل خود در می‌آورند. ارتباطات اولین اولویت آنها در زندگی است. مطمئن باشید که اگر وظیفه‌ای به آنها محول شود آنقدر درباره آن صحبت می‌کنند تا هماهنگی لازم ایجاد شود.دایره در معماری:کاندینسکی مینویسد: " نقطه، زندگی است. تصویرِ اصلیِ بیان است. دایره ای است که به غایت کوچک شده است: خُرد ترین شکل زمان است"دایره شکلی است که دلالت بر بی زمانی دارد چرا که نه آغازی دارد و نه پایانی (زمان). بنابراین میتوانیم  مفهوم دایره به خصوص در معماری گونه ای دیگر بنگریم. این مفهوم به مرور، معنای حرکت، چرخ، راه، گردونه،(چرخ زمان، گردونه زمان، گردونه مهر یا خور-شید، که خود به عنوان ابزار سنجش و اندازه گیری زمان در ساعت های خورشیدی به کار گرفته میشد) و زمانِ سپری شونده، به خود گرفته است. دایره نماد عهد و پیمان نیز هست، در ایران تبدیل به حلقهء ایزد مهر و یا حلقهء فره ایزدی در نماد فروهر شده و هم اکنون نیز در همهء فرهنگ ها کم و بیش نماد تعهد، مرحلهء گذر، و نشان مهر است. کلاً فضای درون دایره فضایی مقدس، جادویی و محافظت شده است.

چند نمونه لوگو که بر اساس دایره طراحی شده اند

دایره در فرش:دایره کاملترین شکل هندسی است و در نمادگرایی تمام دوره های تاریخی اهمیتی ویژه داشته این شکل تمامیت روان انسان را در جنبه های مختلف از جمله رابطه میان انسان و طبیعت بیان می کند در هنرهای بصری هند وخاور حضور دایره را فراوان مشاهده می کنیم دایره علاوه بر مفهوم کمال نمادی از خلق جهان و نیز مفهوم زمان است . دایره نمادی از حرکت پیوسته و مدور آسمان و با الوهیت نیز در ارتباط است در مرکز دایره تمتم شعاع ها به صورت هماهنگ به یک نقطه میل می کند و تمامیت و یکپارچگی این خطوط در این نقطه مرکزی در اوج کمال خویش است .

فال بینی قهوه دایره: حلقه یا دایره : انجام یک معامله، خواستگاری و نامزدی مثلثساده ترین شکل هندسی بسته است.

لبه های تیزش احساس برندگی و فروروندگی می دهد و به شکل مهاجم تصور می شود.روانشناسی مثلث:اشخاصی که شکل مثلث را انتخاب می کنند هدف گرا هستند. آنها از برنامه ریزی قبل ازانجام کارها لذت می‌برند و به طرح موضوعات و برنامه‌های بزرگ و بلند مدت تمایل نشان می‌دهند، اما ممکن است جزئیات را فراموش کنند. اگر کاری را برعهده آنها بگذارید ابتدا هدفی را برای آن تعیین و سپس با برنامه ریزی کار را آغاز می‌کنند. مثلث در معماری:بازهم به معماری ایران باز میگردیم؛ آتش، نماد خِرد نخستین و ازلی جلوه ای از دانایی بیکران و عالم ماورای انسان است (مثلث نماد آتش) که در آتشکده یا دارِ مهر، یعنی همان بناهای مکعبی در شکل ابتدایی خود تکریم و تقدیس می شود.معانی نماد مثلث در فرهنگ های مختلف

جنسیت

خلاقیت

هماهنگی

تناسب، قسمت

معراج

اوج گیری

روشنایی

ادغام

ذهنیت

تجلی چند نمونه لوگو که بر اساس مثلث طراحی شده اند

مثلث در فال قهوه: 

مربعنمادی از برابری و ثبات است.

احساس امنیت و استحکام را تداعی می کندروانشناسی مربع:افرادی که شکل مربع را انتخاب می‌کنند کسانی هستند که در یک محیط پایدار بیشترین احساس آرامش را دارند و مسیر کارهایشان کاملاً واضح است. چنین اشخاصی محافظه کارند و دوست دارند همه چیز مرتب و منظم باشد. وظیفه شناس هستند و اگر کاری را به آنها محول کنید آنقدر روی آن وقت می‌گذارند تا تمام شود، حتی اگر کاری تکراری و طاقت فرسا باشد و مجبور شدند به تنهایی آن را انجام دهند.مربع در معماری:مربع:همانطور که دایره نماد روح است، مربع نیز نماد جسم میباشد چرا که این شکل چهار گوش از اجتماع چهار عنصر پدید آورندهء ماده حکایت میکند عالم بالا میبوده به شکل دایره ای ساخته میشده است. پیدایش گنبد مرحلهء جالب توجه ای در معماری می باشد. یکی از قدیمیترین نوع. گنبد، حد فاصل و رابطِ گذر جسم به عالم روحانی است. شالودهء معماری ایرانی بر حیاط های چهارگوش و حوض های دایره ای یا پنج وهشت ضلعی در مرکز حیاط میباشد. یکی از کهن ترین الگوهای شهرسازی نیز بنابر طرح دایره ای و بر حول نقطهء مرکزی دایره، و گسترشِ به سوی بیرون بوده است.مربع نماد این تسلسل و فرود و ادامهء زندگی و حکمرانی الهی در عالم ماده است . مربع فضای قابل تسخیر بوسیلهء انسان است (مکان). فال بینی قهوه مربع:

 مستطیلروانشناسی مستطیل:اصولگرایی مشخصه بارز این افراد است. آنها نیز نظم و ترتیب را دوست دارند ولی آن را بیشتر از طریق سازماندهی‌های دقیق اجرا می‌کنند. این امر سبب می‌شود که راههای مناسبی را انتخاب و همه قواعد و مقررات را بررسی کنند. اگر وظیفه‌ای را به این اشخاص محول کنید ابتدا آن را به خوبی سازماندهی می‌کنند تا اطمینان یابند که بطور اصولی اجرا خواهد شد. چند نمونه لوگو که بر اساس مربع و مستطیل طراحی شده اندخواندن علایم چای و قهوه به نام تاسیوگرافی (Tasseography) شهرت دارند که از لغت عربی”طاسه” به معنای فنجان گرفته شده است. فال بینی با قهوه به خصوص در میان اهالی یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگوسلاوی رواج دارد.

اشتراک گذاری
نویسنده
احسان حاجی صادقیان