طراحی صنعتی، آمیخته‌ای از علم و هنر

طراحی صنعتی، آمیخته‌ای از علم و هنر

طراحی صنعتی (Industrial Design) ، در واقع طراحی محصولاتی است که در ابعاد وسیع به تولید انبوه میرسند و تفاوت طراحی در آن با دیگر رشته های هنر در این است که علاوه بر استاتیک (Aesthetics) ، کارکرد (Function) و پیش بینی های تولید انبوه نیز در طراحی مورد نظر قرار می گیرند .
جنبه هایی که یک طراح صنعتی در کار طراحی خود به آنها می پردازد ، شامل فرم (shape) کلی محصول مورد طراحی ، محدودیت جزئیات آن در ارتباط با یکدیگر ، رنگ ، بافت ، صدا و جنبه های مربوط به ارگونومی (Ergonomics) محصول است . طراح صنعتی در مرحله ی بعد با در نظر گرفتن مسائلی چون ایمنی(Safety ) ، وندلیزم (Vandalism) ، جنبه های زیست محیطی و استاندارد ، در زمینه های روش تولید ، انتخاب متریال و روش ارائه ی محصول به بازار ، مثل بسته بندی ، بررسی های لازم را انجام داده و طرح خود را ارائه می دهند.
یک طراح صنعتی می تواند با روندی که ذکر شد در حالی که یک محصول را از لحاظ زیبایی ، کیفیت و کارکرد ارتقا می دهد ، هزینه های تولید را کاهش داده و محصول را هر چه جذاب تر در اختیار مصرف کننده قرار دهد .

تعریف طراحی صنعتی
تا به اینجا به توصیف طراحی صنعتی پرداختیم. اما تعریف طراحی صنعتی در یک کلام عبارت است از :
تعیین ویژگیهای کمی و کیفی کالا به منظور تولید به روشهای صنعتی
همانگونه که طراحی اولین حلقه از زنجیر تولید یک کالا میباشد، فرآیند طراحی صنعتی اولین حلقه از زنجیر تولید صنعتی یک کالا بوده و معادلهای است جامع برای رسیدن به وضعیت مطلوب کالا از نظر عملکرد، فرم، سلیقه و تنوعطلبی و مد و هزینه.
گرایشها و زیر گروههای طراحی صنعتی
رشته طراحی صنعتی گرایشها و زیرگروههای متعددی دارد که مهمترین آنها عبارتند از :
&bull طراحی محصول : لوازم خانگی/ مبلمان اداری و خانگی / وسایل صوتی و تصویری/ ماشینهای اداری/ نوشتافزار/ اسباب بازی و غیره.
&bull طراحی دکوراسیون : شامل دکوراسیون خانگی، اداری، تجاری و غیره.
&bull طراحی محیطی: فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارکها، نمایشگاهها، مراکز خرید، ایستگاههای اتوبوس و تاکسی و کلیه محیطهای عمومی، تاسیسات ترافیکی و نظایر آن.
&bull طراحی خودرو : طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو.
&bull طراحی بستهبندی : بسته بندی کالا و محصولات مختلف.
&bull طراحی اصلاحی : اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی


طراحی محصول
طراحی محصول (PRODUCT DESIGN) یکی از گرایشهای مهندسی طراحی صنعتی بوده و عبارت است از روند طراحی یک محصول و کالا به قصد تولید صنعتی. روند طراحی محصول را میتوان (و بلکه لازم است تا) با بکارگیری کامپیوتر به عنوان ابزار طراحی، آنالیز، نقشه کشی، حجم سازی و مدل سازی و ارائه (PRESENTATION) روند آن را تسریع و تصحیح و بهینه سازی نمود.

برخی مراحل طراحی محصول عبارتند از :
1. تحقیقات و پژوهش پیرامون محصول مورد نظر
2. آنالیز نمونه های احتمالی موجود
3. تعیین لیست باید ها و نبایدها
4. ایده پردازی و خلاقیت
5. طراحی اولیه
6. بررسی طراحهای اولیه و انتخاب طرح برتر
7. طراحی فنی و ارایه نقشه های فنی جهت ساخت
8. نمونه سازی (دستی و کامپیوتری)
9. بررسی نهایی و رفع اشکالات احتمالی
در روند کامپیوتری طراحی صنعتی میتوان هر کالایی را پیش از تولید درون کامپیوتر مشاهده و آنالیز نموده و از زوایای مختلف بررسی کرد. همچنین با استفاده از توان محاسباتی کامپیوتر میتوان محاسبات مختلف مراحل طراحی و تولید را با سرعت و سهولت و دقت راهبری نمود. تکنولوژی های موسوم به سی . ان . سی (CNC ) امروزه این امکان را فراهم آورده تا فایل خروجی حاصل از طراحی قطعات صنعتی توسط نرم افزارهای نقشه کشی و طراحی فنی و مهندسی را مستقیما به ماشین ابزار سپرد و قطعه مورد نظر با دقت غیر قابل رقابتی از دستگاه تحویل گرفت.
انواع زمینه های کاربرد طراحی محصول عبارتند از :
&bull طراحی لوازم خانگی
&bull طراحی مبلمان خانگی؛ اداری و تجاری
&bull طراحی لوازم صوتی و تصویری
&bull طراحی کامپیوتر و ماشینهای اداری
&bull طراحی اسباب بازی و لوازم ورزشی
&bull طراحی طلا؛ جواهر و ساعت
&bull طراحی لوازم پزشکی
&bull طراحی خودرو
&bull طراحی محیطی
&bull طراحی بسته بندی

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه


مقالات اخیر گروه