سه نما در حال بارگزاری ...

  • 79 بازدید
  • علی حسام
  • ۱۴۰۱/۳/۵

تحصیلاتمبحث مهندسی مکانیک در دانشگاه های مختلف در سراسر جهان ارائه می شود. متقاضیان تحصیل به عنوان مهندسی مکانیک به طور معمول چهار تا پنج سال تحصیل می کنند و در نهایت لیسانس مهندسی (B.Eng. یا BE ، لیسانس علوم B.Sc. یا BS ، لیسانس مهندسی علوم B.Sc.Eng دریافت می کنند. ) ، لیسانس فناوری (B.Tech.) ، مدرک لیسانس مهندسی مکانیک (BME) یا لیسانس علوم کاربردی (BASc.) در مهندسی مکانیک.

 در اسپانیا ، پرتغال و مناطق گسترده آمریکای جنوبی ، هیچ یک از مدارج رسمی لیسانس علوم یا لیسانس مهندسی پذیرفته نشده بلکه نام رسمی مدرک آن "مهندس مکانیک" است ، و تکمیل  دوره مبتنی بر پنج یا شش سال آموزش است. در ایتالیا دوره کار مبتنی بر پنج سال آموزش و مهارت یابی است ، اما برای اینکه بتوانید به عنوان یک مهندس قانونی شناخته بشوید باید در پایان دوره یک امتحان دولتی بگذرانید. در یونان ، دوره آموزشی براساس یک برنامه درسی پنج ساله و نیاز به پایان نامه "دیپلم" است که پس از اتمام تحصیل ، مدرک "دیپلم" به جای کارشناسی به شما اعطا می شود.در ایالات متحده ، بیشتر دوره های مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی توسط شورای اعتباربخشی مهندسی و فناوری (ABET) معتبر شناخته می شوند تا شرایط و استانداردهای مشابه دوره را ما بین دانشگاه ها تضمین کنند. وب سایت ABET تا 11 مارس 2014 ، 302 برنامه معتبر مهندسی مکانیک را لیست می کند. سطح سنجی های مهندسی مکانیک در کانادا توسط شورای اعتباربخشی مهندسی کانادا (CEAB) معتبر شناخته می شوند ، و اکثر کشورهای دیگر که مدرک مهندسی ارائه می دهند دارای جوامع معتبر مشابه هستند.

در استرالیا مدرک مهندسی مکانیک به عنوان لیسانس مهندسی (مکانیک) یا با نامگذاری های مشابه اعطا می شود ، اگرچه تعداد تخصص های بیشتری در این زمینه وجود دارد. رسیدن به این مدرک چهار سال مطالعه تمام وقت طول می کشد. مهندسان استرالیا برای اطمینان از کیفیت آموزشی در مقاطع مهندسی ، مدارک مهندسی اعطا شده توسط دانشگاه های استرالیا را مطابق با توافق نامه جهانی واشنگتن معتبر می دانند. قبل از اعطای مدرک ، دانشجو باید حداقل 3 ماه سابقه کار در یک شرکت مهندسی را بگذراند. سیستم های مشابه در آفریقای جنوبی نیز وجود دارد و توسط شورای مهندسی آفریقای جنوبی (ECSA) نظارت می شود.

در هند برای مهندس شدن ، باید مدرک مهندسی از قبیل لیسانس تکنیکال یا لیسانس مهندسی داشته باشید ، بوسیله مدرک دیپلم مهندسی یا با گذراندن یک دوره در یک تجارت مهندسی مانند اتصالات از آموزشگاه صنعتی (ITIs) برای دریافت "گواهینامه تجارت ITI" و همچنین گذراندن آزمایش تجارت هند (AITT) همراستای تجارت مهندسی توسط شورای ملی آموزش حرفه ای (NCVT) انجام می شود که به آنها "گواهی تجارت ملی" اعطا می شود همچنین از این سیستم مشابه در نپال استفاده می شود.برخی از مهندسان مکانیک برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مانند کارشناسی ارشد مهندسی ، کارشناسی ارشد فناوری ، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک ، کارشناسی ارشد مدیریت مهندسی (M.Eng.Mgt. یا MEM) ، دکترای فلسفه مهندسی (Eng.D یا دکترا) یا مدرک مهندسی. مدرک کارشناسی ارشد و مهندسی ممکن است مشمول تحقیق و پروژه باشد یا نباشد. دکترای فلسفه مهندسی یک مؤلفه مهم تحقیقاتی را شامل می شود و اغلب به عنوان نقطه ورود به دانشگاه ها تلقی می شود. مدرک مهندسی در چند موسسه در سطح متوسط بین دوره کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.

در نهایت در ایران نیز مدرک مهندسی توسط دو دوره کارشناسی پیوسته به مدت چهار سال و کار شناسی ارشد به مدت دو سال به دانشجو اعطا می شود. شما میتوانید از مسیر هنرستان به مراکز علمی کاربردی راه یابی پیدا کرده و تحصیلاتتان را بگذرانید که این بخش تا حدودی شبیه به دوره کالج در کشور های صنعتی می باشد و یا همچنین می توانید از طریق دبیرستان و رشته ریاضی و بعد از قبولی مهندسی مکانیک در کنکور سراسری به تحصیل در دانشگاه های وزارت علوم مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در دانشگاه های سراسری وزارت علوم به نسبت مراکز علمی کاربردی بیشتر تئوری و تحقیقی است تا عملی و دانشجویان میتوانند بر مبنای علاقه شخصی خود به انتخاب هرکدام ازین سبک از آموزش ها بپردازند.برای اعتبار سنجی دانشجویان چه در رابطه با کار یابی در کشور و خارج از کشور و چه در رابطه با اعتبار سنجی برای اپلای کردن مدرک و تعئین سطح و توانایی مهندسی خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور دنیا شما به اخذ مدرک و نمره ای برای تائین سطح خود نیاز دارید که پیشنهاد ما به شما در این مورد اخذ تست GRE است.

آزمون جی آر ای یا همان GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می باشد و هدف آن سنجش توانائی ها و معلومات کلی فارغ التحصیلان در اکثر رشته ها می باشد. این آزمون معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی پیوسته مورد نیاز و برای مقاطع دکترا حیاتی است.
اشتراک گذاری
نویسنده
علی حسام