سه نما در حال بارگزاری ...

  • 19 بازدید
  • Charles Wallace
  • ۱۴۰۱/۳/۵

بلاک چین، فناوری پشت ارزهای رمزنگاری شده، شروع به ساده‌ سازی زنجیره تامین پربار کاغذی کرده است. با ردیابی دیجیتالی هر تراکنش به شکلی که از نظر تئوری قابل جعل یا تغییر نباشد، بلاک چین می‌ تواند نیاز زنجیره تامین را برای هر سیستم اعتماد مالی که تا کنون ایجاد شده است، از بانک‌ ها گرفته تا دپارتمان‌های حسابداری شرکتی را برطرف کند.

Li & Fung، یک مدیر زنجیره تامین مستقر در هنگ کنگ برای تعدادی از مارک های جهانی، تعاملات بین هزاران تامین کننده و مشتری را ردیابی می کند و بار کاغذی عظیمی را ایجاد می کند. اما در سال 2017، لی و فانگ با ردیابی رقص پیچیده سفارشات مشتریان در حین حرکت در زنجیره تامین با فناوری جدیدی که به طور چشمگیری دید را بهبود بخشید و زمان و تلاش مورد نیاز را کاهش داد، آزمایش کردند: بلاک چین.بلاک چین یک پایگاه داده است که بر روی رایانه های همه اعضای آن یا شرکت کنندگان در زنجیره تأمین توزیع شده است، بنابراین دفتر کل با رشد پایگاه کاربری آن قوی تر می شود. هنگامی که سنگ آهن، یک بلال یا یک تی شرت بین شرکت هایی که در یک بلاک چین مشارکت دارند معامله می شود، سیستم آن را ثبت می کند.هر تراکنش یک شناسه عددی منحصر به فرد ایجاد می کند که به صورت رمزگذاری شده در یک بلوک داده ثبت می شود. هنگامی که تراکنش بعدی مربوط به آن محصول اتفاق می افتد، مانند کالایی که ارسال می شود، داده ها در بلوک دیگری وارد می شوند. آن بلوک به اولین بلوک داده زنجیر شده است. از این رو، بلاک چین.فناوری دفتر کل کامپیوتر توزیع شده، اطلاعات دقیق زنجیره تامین را به صورت ایمن و دائمی ثبت می کند. به عنوان مثال، می‌تواند بررسی کند که آیا یک تامین‌کننده شرکت‌کننده در چین پارچه بنفش کافی برای انجام سفارش پیراهن تیم‌های فوتبال در انبار دارد یا خیر، زمان ارسال سفارش به کارخانه خیاطی را ثبت کند و به‌طور خودکار تأیید کند که پیراهن‌ها ارسال شده‌اند.علاقه مندان به بلاک چین می گویند که این فناوری به طور غیرقابل برگشتی نحوه جابجایی کالاها و پول مردم و شرکت ها را تغییر خواهد داد. این پتانسیل ایجاد اختلال در بسیاری از صنایع را دارد که در آن اطمینان از اعتماد طرف‌های مختلف حیاتی است، از جمله خدمات مالی، تامین مالی تجارت، سیستم‌های خرید، تولید، صورت‌حساب آب و برق، دفاتر ثبت دولتی - و زنجیره‌های تامین.شرکت بین‌المللی داده، یک شرکت اطلاعاتی بازار جهانی، تخمین می‌زند که هزینه‌های مربوط به نرم‌افزار بلاک چین در سال 2018 به 2.1 میلیارد دلار (1.79 میلیارد یورو) خواهد رسید که با نرخ مرکب سالانه 81 درصد افزایش می‌یابد و به 9 دلار آمریکا (7.79 میلیارد یورو) در سال 2021 می‌رسد.شاون موما، سرپرست تحقیقات بلاک چین در مؤسسه زنجیره تامین دیجیتال، می‌گوید: «برخلاف نرم‌افزار مدیریت روابط با مشتری که روی رایانه‌های خود شرکت قرار دارد، بلاک چین به شما امکان می‌دهد گردش‌های کاری را در سراسر مرزهای شرکت با تأمین‌کنندگان و مشتریان خود خودکار کنید». این مؤسسه بخشی از مرکز سازمان جهانی در نیویورک است و مطالعه آزمایشی را در Li & Fung ترتیب داده است. همانطور که به جلو می رویم، خواهید دید که زنجیره تامین بزرگترین و بهترین کاربرد فناوری بلاک چین است.LEDGER که هیچ کس کنترل نمی کند

فناوری بلاک چین زاییده فکر ساتوشی ناکاموتو، نام مستعار نابغه فناوری ناشناخته ای بود که ارز دیجیتال بیت کوین را اختراع کرد. در حالی که بیت کوین خود درگیر بحث و جدل شده است، کسب و کارها متوجه شدند که فناوری زیربنایی ممکن است راهی مبتکرانه برای ردیابی حرکت جهانی کالاها و ارزهای واقعی باشد.برای خواندن داده های رمزگذاری شده، کاربران به مترجمی به نام هش کی نیاز دارند. در تئوری، داده ها را نمی توان تغییر داد زیرا در سیستم کامپیوتری هر شرکت کننده تکرار می شود. تغییر در یک سیستم بلافاصله در سایرین آشکار خواهد شد. و از آنجایی که دفتر کل توسط رمزنگاری پیشرفته محافظت می شود، هک کردن آن دشوار است.کارشناسان می گویند با حذف مسائل مربوط به اعتماد که در وهله اول باعث ایجاد بانک ها، کارگزاری ها و دپارتمان های حسابداری شده است، بلاک چین این پتانسیل را دارد که همه آنها را منسوخ کند.دیوید دالتون، شریک استراتژی و عملیات در مشاوران کسب و کار Deloitte در دوبلین، گفت: «در دنیای امروز، بیشتر کسب‌وکارها داده‌های زیادی دارند و باید زمان زیادی را صرف تطبیق آن داده‌ها با سازمان‌های دیگر کنند». "بلاک چین به چندین سازمان تجاری اجازه می دهد تا داده ها را به روشی امن، ایمن و تغییرناپذیر به اشتراک بگذارند."ردیابی محموله های جهانی

در واقع، بلاک چین به قدری برای مسائل زنجیره تامین مناسب است که AP Moller-Maersk، بزرگترین شرکت حمل و نقل جهان، یک سرمایه گذاری مشترک بلاک چین با IBM راه اندازی کرد تا کانتینرها را در حین حرکت در بنادر و گمرک در سراسر جهان به ارزش 7 تریلیون دلار آمریکا (€) ردیابی کند. 6.06 تریلیون) تجارت جهانی کشتیرانی سالانه. والمارت، بزرگ‌ترین خرده‌فروش آجر و ملات آمریکا، یک زنجیره بلوکی برای ردیابی اقلام غذایی از هزاران تامین‌کننده خود ایجاد کرده است که به آن اجازه می‌دهد در عرض چند ثانیه سؤالات مربوط به منشأ محصولات غذایی را حل کند.جای تعجب نیست که شرکت های خدمات مالی با احتیاط به توسعه بلاک چین نگاه می کنند، زیرا آنها آن را به عنوان یک مختل کننده احتمالی نقش خود به عنوان واسطه های مورد اعتماد در معاملات می دانند. به عنوان مثال، هنگامی که یک شرکت فاکتوری را از یک تامین کننده خارج از کشور دریافت می کند، بخش خرید باید به بانک دستور دهد تا پرداخت را به ارز خارجی ارسال کند. بلاک چین را می توان به گونه ای راه اندازی کرد که به طور خودکار پرداخت را هنگام انجام یک تراکنش خاص، مانند زمانی که اقلام در گمرک دریافت می شود، انجام دهد.ویلیام موگایار، کارآفرین مقیم تورنتو که اخیراً کتابی با عنوان بلاک چین کسب و کار: قول منتشر کرده است، گفت: با وجود تهدید اختلال، شرکت های مالی بزرگ ترین سرمایه گذاران در توسعه بلاک چین هستند و آن را عمدتا به عنوان راهی برای ساده کردن کارهای اداری پشتیبان خود می دانند. ، تمرین و کاربرد فناوری بعدی اینترنت.موگایار گفت: «برنامه قاتل بلاک چین دارایی های مالی را جابجا می کند.آیا حسابداران منقرض خواهند شد؟

بلاک چین در حال حاضر در چندین پیاده سازی مختلف، از جمله بیت کوین اتریوم و منبع باز Hyper-ledger که توسط تعدادی از مشاغل برای استفاده خصوصی پذیرفته شده است، ارائه می شود. راب هندفیلد، استاد مدیریت زنجیره تامین در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی در رالی، گفت: بیت‌کوین یک بلاک چین عمومی است، اما اکثر کسب‌وکارها احتمالاً مایلند از یک بلاک چین خصوصی استفاده کنند که دسترسی به داده‌ها را به دقت کنترل می‌کند.هندفیلد گفت که بلاک چین می تواند جایگزین سیستم ناکارآمد خرید و پرداخت امروزی بر اساس سفارشات خرید، فاکتورها و پرداخت محصولات و خدمات شود.با انجام پرداخت‌ها حتی آسان‌تر، بلاک چین قراردادهای به اصطلاح هوشمند را ممکن می‌سازد. به عنوان مثال، یک فرستنده یک قطعه یدکی را از چین به کارخانه ای در ایالات متحده می فرستد. به جای ارسال فاکتور، زمانی که بلاک چین دریافت قطعه را ثبت می کند، یک قرارداد هوشمند به طور خودکار به تامین کننده پرداخت می کند.هندفیلد گفت: «اگر فروشگاه‌های Walmart و Best Buy دارید و هر دو از یک مجموعه تامین‌کننده خرید می‌ کنند، همه آنها می‌ توانند از یک بلاک چین مشترک استفاده کنند که امکان مشارکت سونی و اپل و سایر تولیدکنندگان را فراهم می‌ کند. او گفت که هر شرکت کننده می تواند مشخص کند که چه کسی به چه اطلاعاتی دسترسی دارد.تقریباً هر روز یک کاربرد جدید بالقوه برای بلاک چین به ارمغان می‌آورد، از جمله فعالیت‌ های متنوعی مانند رای‌ گیری بدون دستکاری یا جمع‌ آوری امتیاز وفاداری خطوط هوایی. همانند شبکه جهانی وب در یک دهه پیش، فرآیند بقای داروینی احتمالاً برندگان، بازنده‌ ها و کاربردهایی را برای فناوری تولید می‌ کند که هنوز تصور نمی‌شد.تا آن زمان، بلاک چین تعداد بی‌شماری از تراکنش‌های پیچیده را ردیابی می‌ کند و به شرکت‌ها اجازه می‌ دهد تا کاغذ بازی‌ های خود را کاهش دهند، پرداخت‌ ها را انجام دهند و بخش‌ های داخلی مانند مدیریت خرید و زنجیره تامین را ساده‌ تر کنند. بسیار چشمگیر است، به خصوص زمانی که می تواند اثبات کند که محموله مهم شما از چین به موقع از اسکله خارج شده است.

اشتراک گذاری
نویسنده
Charles Wallace