ارزیابی پتانسیل تجاری سازی محصول و سطوح آمادگی فناوری TRL چیست

ارزیابی پتانسیل تجاری سازی محصول و سطوح آمادگی فناوری TRL چیست

ارزیابی پتانسیل تجاری سازی

تجاری سازی یکی از روش های موثر انتقال فناوری ها است. حرکت یک فناوری به سممت موفقیت تجاری عمدتا به عوامل زیر بستگی دارد

1. توسعه فنی:

زمان ،مواد و پرسنل مورد نیاز برای کاهش فرایند تبدیل فن آوری به محصول و حمایت حقوقی برای محافظت از محصول


2. صحه گذاری:

آزمایش های مورد نیاز برای نشان دادن سودمندی محصول و ایمنی محصول، مطابقت محصول با استاندارد های مورد نیاز و به حداقل رساندن یا مدیریت خطرات مرتبط

3. الزامات ساخت:

امکانات ، افراد و تجهیزات مورد نیاز برای تولید محصول.4. توسعه بازار:

برنامه ای برای بازاریابی موفقیت آمیز محصول ، که با ارزیابی نیازهای بررسی شده برای آن ایجاد شده است
این ارزیابی ها شامل مواردی همچون: ارزیابی پتانسیل بازار ، فروش مورد انتظار ، مزایای محصولات رقابتی و هزینه تبلیغات و تولید محصول می شوند5. امکان سنجی مالی:

هزینه های توسعه ، هزینه های تولید ، هزینه های عملیاتی در رابطه با پتانسیل فروش ، خالصسود ، بدهی های بالقوه و بازده سرمایه گذاری

سطح آمادگی فناوری


سطوح آمادگی فناوری (TRL) نوعی سیستم اندازه گیری است که برای ارزیابی سطح بلوغ یک فناوری خاص استفاده می شود.

هر یک از پروژه فناوری بر اساس پارامترهای هر سطح فناوری ارزیابی می شود و سپس بر اساس پروژه ها به TRL امتیاز می رسد .نه (9) سطح آمادگی فناوری وجود دارد. TRL 1 کمترین و TRL 9 بالاترین است.


توجه: پروژه ها براساس TRL رتبه بندی یا "امتیازدهی" نمی شوند. TRL بحث در مورد کارهایی است که باید انجام شود و کمک می کند بدانیم چه مدت طول می کشد تا به نقطه شروع و بهره برداری برسیم.


وقتی یک فناوری در TRL 1 است ، تحقیقات علمی آغاز می شود و اطلاعات اولیه جمع آوری می گردد

TRL 2 پس از مطالعه اصول اولیه و انجام فعالیت ها و آزمایشات اولیه شروع می شود . TRL 2 بسیار حالت نظریه پردازانه دارد و با توجه به آزمایشات و اطلاعات اولیه نظریه های مختلفی ارائه می شود.


هنگامی که تحقیق و طراحی فعال آغاز می شود ، یک فناوری به TRL 3 ارتقا می یابد. به طور کلی مطالعات تحلیلی و آزمایشگاهی مورد نیاز است .در این سطح برای دیدن اینکه آیا یک فناوری ارزش این رادارد که توسعه بیشتر یابد. اغلب در طول TRL 3 ، یک اثبات مدل مفهومی ساخته شده است.

هنگامی که فناوری اثبات مفهوم آماده شد ، این فناوری به TRL 4 ارتقا می یابد. در طول TRL 4 ، حالت های مختلفی با یکدیگر آزمایش می شوند .

TRL 5 ادامه TRL 4 است ، با این تفاوت که از حالت های مختلف TRL4 بر روی یک مورد از فناوری متمرکز شده ایم ،فناوری که در 5 انتخاب شده است در اصطلاح به عنوان یک فناوری "تخته نان "(breadboard) شناخته می شود و باید تحت آزمایش دقیق تر از TRL 4 قرار گیرد.

شبیه سازی باید در محیط هایی اجرا شود که با محل استفاده واقعی نزدیک باشند.

وقتی که آزمایش در TRL 5 به پایان رسید ،یک فناوری ممکن است به TRL 6 برسد.

فناوری در سطح TRL 6 دارای یک نمونه اولیه کاملاً کاربردی است و کاملا قابلیت ارائه را دارد

فناوری در سطح TRL 7 برای مدتی مدل یا نمونه اولیه تست می شود و باید در یک برنامه در مقیاس آزمایشگاهی یا یک آزمایش میدانی نتیجه دهد . و یا این هم می تواند باشد یک آزمایش در یک مرکز در مقیاس بزرگ مانند مرکز توسعه فناوری (TDC) انجام پذیرد

فناوری TRL 8 آزمایش را گذرانده و "دارای صلاحیت میدانی" است و آماده برای پیاده سازی در یک سیستم است.

هنگامی که یک فن آوری "ثابت" شد برنامه موفقیت آمیز است، و می توان آن را TRL 9 نامید.


همه پروژه ها از TRL 1 شروع نمی شوند اما همه باید به TRL 9 برسند تا بتوان از آنها ارزش تحقیق و توسعه را بدست آورد. TRL 9 می تواند بسیار متفاوت تر از آن چیزی به نظر برسد از آنچه در ابتدا از TRL 9 انتظار داشتید

در اوایل طراحی یک پروژه تحقیقاتی باید در نظر داشته باشید که "با توجه به پایان کار شروع کنید".با توجه به مذاکراتی که با یک شرکت معتبر انتقال تکنولوژی در ایتالیا انجام گرفته ،دوستانی که بر اساس مقاله زیر دارای ایده هستند که "سطوح آمادگی فناوری TRL " سطح 5 به بعد هستند می توانند طرح های خود را برای جذب سرمایه گذار و ثبت بین المللی و اتحادیه اروپا ،برای بررسی ارسال فرمایند
لازم به ذکر است طرح هایی مورد بررسی قرار می گیرند که ثبت اختراع (داخلی،یا پتنت بین المللی) داشته باشند و یا تاییدیه از یک نهاد علمی معتبر داشته باشند.
آدرس فرم درخواست

https://cenema.ir/request

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه


مقالات اخیر گروه