7 ابر ماشین مکانیکی قسمت دوم

7 ابر ماشین مکانیکی قسمت دوم

عجایب مهندسی قسمت دوم

معرفی 7 شگفتی مهندسی مکانیک که در قسمت اول به معرفی سه شگفتی اول پرداخته شد.

4- کاوشگر خورشیدی پارکر - سریعترین کاوشگر فضایی

کاوشگر خورشیدی Parker Solar Probe در تاریخ 12 آگوست 2018 به نام یک فیزیکدان فیزیک نجومی آمریکایی ، پارکر نامگذاری شد. و انتظار می رود تا دسامبر 2024 به سریعترین فضاپیمای تاریخ تبدیل شود.

این کاوشگر به طور خاص برای عبور از جو خورشید طراحی شده است که به آن حاله نیز گفته می شود و منطقه ای را که قبلاً در هنگام گرفتگی تنها با نگاهی اجمالی می شناختیم به طور بنیادی بررسی می کند. این ماموریت تاریخی داده های اصلی تحقیق در مورد ناهنجاری های خورشیدی را برای یافتن پاسخ در مورد اسرار مهم خورشیدی فراهم می کند.

وزن این فضاپیما در حدود 685 کیلوگرم به اندازه یک خودروی سواری است. کاوشگر خورشیدی پارکر در سفر خود اولین فضاپیمایی است که در حالی که با دمای شدید (حدود 14000 درجه سانتیگراد) روبرو است ، از نزدیک ، خورشید را به ما نمایش می دهد. برای دستیابی به چنین دستاوردی ، این کاوشگر دارای یک محافظ گرمائی عریض 2.5 متری است که به خنک شدن فضاپیما هنگام نزدیک شدن به خورشید کمک می کند.

سپر حرارتی شامل یک کف کربن با ضخامت 11 سانتی متر است که بین پانل های کامپوزیت کربن-کربن بیش از حد گرم قرار گرفته است. قسمت محافظ گرما که رو به آفتاب است با یک پوشش سفید مخصوص فرموله شده است که بیشتر اشعه های خورشید را منعکس می کند.

علاوه بر این ، این کاوشگر همچنین دارای یک آرایش خورشیدی است که با استفاده از انرژی خورشیدی ، انرژی لازم را به سیستم های پردازنده ارائه می دهد. یک سیستم خنک کننده جداگانه برای خنک نگه داشتن صفحات خورشیدی که به طور یکپارچه کار میکند تعبیه شده است.

5- رصدخانه اشعه ایکس چاندرا - قدرتمندترین تلسکوپ موجود

رصدخانه اشعه ایکس چاندرا که در سال 1999 توسط ناسا راه اندازی شد ، قدرتمندترین و بزرگترین تلسکوپ پرتوی ایکس (45 فوت) در جهان است. برای ثبت تصاویری از مناطق کیهان با انرژی زیاد (سیاهچاله ها ، ماده تاریک ، ابرنواخترها و ...) برای دانشمندان و محققان به فضا پرتاب شد.

نام Chandra به نام Subrahmanyan Chandrasekhar معروف ، برنده جایزه نوبل است و یکی از 4 رصدخانه بزرگ است که توسط ناسا راه اندازی شده است.

این شگفتی مکانیکی دارای آینه هایی با وضوح بالا است که این امکان را به تلسکوپ می دهد تا 100 برابر مناطق اشعه ایکس ضعیف تر از نمونه های قبلی خود را انتخاب کند. این امر توسط دانشمندان و مهندسان شرکت Raytheon Optical Systems در Danbury ، کانکتیکات امکان پذیر شد که این جفت آینه ها را به صافی چند اتم صیقل داده و زمین می زد.

سیستم تلسکوپ چاندرا در ارتفاعی به دور زمین می چرخد که 200 برابر بیشتر از تلسکوپ فضایی هابل ناسا است.

6- ROBO Fly یک ربات پرنده کوچک که می تواند به صورت بی سیم کار کند

RoboFly دیگر از آن دسته فناوری هایی نیست که فقط در فیلم های هالیوود نمایش داده می شود. مهندسان دانشگاه واشنگتن یک مگس رباتیک طراحی کرده اند که اندازه آن به نصف یک کلیپس رسیده و فقط یک دهم گرم وزن دارد.

علاوه بر این ، ROBO FLY همچنین به یک میکروکنترلر مجهز است که به عنوان یک مغز برای کمک به کنترل آن بر بال های خود عمل می کند. در اصل به عضلات بال می گوید چه موقع باید محکم ضربه زد و چه زمانی نباید.

در حالی که RoboFly فعلی از نظر توانایی هنوز محدود است ، محققان قصد دارند نسخه پیشرفته ای را با باتری های کوچک یکپارچه ، مغز پیشرفته و سیستم های حسگر توسعه دهند که به حشره کمک می کند تا به تنهایی حرکت کند.

ربات پرنده به تنهایی کار می کند و برای رسیدن به پرواز به سیم نیاز ندارد. این امر از طریق یک سلول فتوولتائیک امکان پذیر است ، که در بالای RoboFly متصل شده و پرتوی لیزر نامرئی از راه دور را به برق تبدیل می کند.

زمانی که ربات پرنده کاملا ساخته شود ، در موقعیت و ماموریت های جستجو و نجات ، نظارت بر آب و هوا و موارد دیگر پتانسیل قابل توجهی خواهد داشت.

7- Belaz 75710 بزرگترین کامیون کمپرسی جهان

Belaz 75710 با وزنی فوق العاده بالا 360 تنی ، بزرگترین کامیون کمپرسی جهان با ظرفیت حمل 450 تن است. برای دستیابی به چنین شاهکاری ، کامیون کمپرسی غول پیکر از یک جفت هشت پایه تشکیل شده است که هر کدام توانایی تحمل 102 تن را دارند.

این کامیون غول پیکر از دو موتور 16 سیلندر دیزلی بهره می برد که قدرت فوق العاده 3430 کیلووات اسب بخار را با حداکثر سرعت 64 کیلومتر در ساعت از تولید می کند. این شگفتی مهندسی مکانیک که توسط مهندسان یک شرکت بلاروسی ساخته شده ، دارای برچسب قیمتی در حدود 6 میلیون دلار است.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه


مقالات اخیر گروه