مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از گسترده ترین شاخه های مهندسی مکانیک است که اصول اساسی فیزیک مهندسی، ریاضیات و در نهایت علم مواد را در طراحی، تجزیه و تحلیل، ساخت و نگهداری سیستمهای مکانیکی ترکیب میکند.

مهندسی مکانیک یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین شاخه های مهندسی که از هزاران سال قبل در تمدن های اولیه بکار گرفته شده.

لازمه رشته مهندسی مکانیک درک منطق های اصلی از جمله مکانیک و مکانیزم ها، دینامیک، ترمودینامیک، علم مواد، تجزیه و تحلیل ساختاری و برق میباشد. علاوه بر این اصول، مهندسان مکانیک از ابزارهایی مانند طراحی رایانه ای (CAD) ، ساخت رایانه (CAM)، تحلیل رایانه ای (CAE) و مدیریت عملکرد چرخه تولید محصولات برای طراحی و تحلیل کارخانه های تولیدی ، تجهیزات صنعتی و ماشین آلات ، سیستم های گرمایشی و خنک کننده استفاده می کنند.

همچنین عرصه گسترش مهندسی مکانیک شامل سیستم های حمل و نقل، هواپیما، آبشار، رباتیک،وسایل پزشکی، اسلحه سازی و ...می شود و مهندسان مکانیک به واسطه توانایی های گسترده خود قادر به فعالیت در هر عرصه حرفه ای خواهند بود؛ شاخه ای از مهندسی که شامل مهارت های طراحی، تولید و راه اندازی ماشین آلات است.

مهندسی مکانیک به عنوان یک میدان گسترده در طول انقلاب صنعتی در اروپا در قرن 18 ظاهر شد. با این حال ، توسعه آن می تواند چندین هزار سال قبل در سراسر جهان مشاهده شود. در قرن نوزدهم تحولات فیزیک(نظریه نسبیت و کوانتوم) منجر به پیشرفت علم مهندسی مکانیک شد. این عرصه به طور مداوم تکامل یافته است تا موفقیت های کسب شده در عرصه های مختلف را ترکیب و استفاده کند. امروزه مهندسان مکانیک پیشرفت هایی را در زمینه هایی مانند کامپوزیت ، مکاترونیک و فناوری نانو دنبال می کنند. همچنین با مهندسی هوافضا ، مهندسی متالورژی ، مهندسی عمران ، مهندسی برق ، مهندسی تولید ، مهندسی شیمی ، مهندسی صنایع و سایر رشته های مهندسی با مقادیر مختلف همپوشانی دارد. مهندسان مکانیک همچنین ممکن است در زمینه مهندسی زیست پزشکی بطور خاص با بیومکانیک ، پدیده حمل و نقل ، بیومکاترونیک ، بیونانوتکنولوژی و مدل سازی سیستم های بیولوژیکی فعالیت کنند که این امر به طور گسترده در کشور های جهان اولی مثل کانادا، آمریکا و به طور کمتر در کشور های اروپایی مورد توجه قرار گرفته است، مثلا بیومکانیک از پر طرفدار ترین موضوعات تحقیقی استادان دانشگاه های برتر این کشور ها میباشد.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه


مقالات اخیر گروه