زمینه های کاری مهندسی مکانیک

زمینه های کاری مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک، اهداف شغلی و علایق

مبانی مهندسی مکانیک

مهندسان مکانیک تحقیق ، طراحی ، توسعه و آزمایش دستگاههای مکانیکی و حرارتی از جمله ابزارها ، موتورها و ماشین آلات را انجام می دهند. برخی از دستگاههای رایج در بخشهای پزشکی ، انرژی و تولید خودکار خدمت می کنند. بسیاری از مهندسان مکانیک در ساخت های عمومی و اتومبیل سازی یا در شرکت های خدمات معماری و مهندسی فعالیت می کنند. مهندسان مکانیک همچنین در آزمایشگاه های آزمایش تحقیق و توسعه کار می کنند. آنها معمولاً روزهای کاری خود را در محیط های حرفه ای دفتر می گذرانند اما گاهی اوقات به سایت های کاری مراجعه می کنند تا مشکلات موجود در تجهیزات موجود را برطرف کنند. مهندسان مکانیک سخت کار می کنند و اغلب روزهای طولانی را تحمل می کنند. طبق BLS ، بیش از یک سوم مهندسان مکانیک در سال 2012 بیش از 40 ساعت در هفته کار می کردند. داوطلبانی که برای آگاهی از نوآوری های فن آوری ادامه تحصیل می دهند ، بهترین مشاغل گشوده در این زمینه را پر می کنند.

مهندسان مکانیک به طور معمول موارد زیر را انجام می دهند:

- مشکلات را تجزیه و تحلیل می کنند تا ببینند چگونه دستگاه های مکانیکی و حرارتی ممکن است به حل مشکل کمک کنند.

- دستگاه های مکانیکی و حرارتی را با استفاده از نرم افزار های طراحی،تحلیل و تجزیه ، طراحی و یا باز*طراحی می کنند.

- نمونه های اولیه دستگاه هایی را که طراحی می کنند تولید و آزمایش می کنند.

- نتایج آزمون را تجزیه و تحلیل کرده و در صورت لزوم طرح را تغییر می دهند.

- بر روند ساخت دستگاه نظارت می کنند.

مهندسان مکانیک بسیاری از محصولات از دستگاه های پزشکی گرفته تا باتری های جدید را طراحی و نظارت می کنند. آنها همچنین ماشین های تولید نیرو مانند ژنراتورهای الکتریکی ، موتورهای احتراق داخلی و توربین های بخار و گاز و همچنین ماشین آلات مصرف برق مانند سیستم های برودتی و تهویه هوا را طراحی می کنند.

مانند مهندسان دیگر ، مهندسان مکانیک از رایانه برای کمک به ایجاد و تجزیه و تحلیل طرح ها ، اجرای شبیه سازی ها و آزمایش نحوه کارکرد ماشین استفاده می کنند.

(*بازطراحی: مادامی که یک دستگاه یا جز مکانیکی بازده کافی نداشته باشد و یا فرسوده شده باشد و یا حتی جای پیشرفت بیشتری در کارکرد خود داشته باشد ابتدا بوسیله نرم افزار های تحلیلی تجزیه می شوند و سپس دوباره طراحی می شوند اما اینبار با استفاده از نتایج حاصل از تحلیلشان در مسیری طراحی میشوند که بازده و یا عمر قطعه یا دستگاه تا حد بیشتری نسبت به قطعه طراحی شده قبلی باشد.)

مهندسی مکانیک در ژرفا

هر چیزی که شامل نیرو ، انرژی یا حرکت باشد شامل مهندسی مکانیک است. از آنجا که مهندسان مکانیک انواع سیستم های مکانیکی را طراحی و کار می کنند ، مشاغل در این زمینه در بسیاری از صنایع وجود دارد. یک مهندس مکانیک که در صنعت هوافضا کار می کند می تواند موتور جت بزرگ بعدی را که دارای انرژی کم تر از مدل قبلی است طراحی کند. صنعت رباتیک از مهندسان مکانیک استفاده می کند تا ربات هایی بسازند که به نجات جان انسان ها در موقعیت های اضطراری و قرمز کمک می کنند. صنعت سرگرمی همچنین از استعدادهای مهندسان مکانیک که مراحل بزرگ ، متحرک برادوی و سواری های هیجان انگیز غلتکی را طراحی می کنند ، می خواهد. طبق بیانیه انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ، مهندسان مشتاق می توانند تقریباً در هر صنعت از جمله خودرو ، بیوتکنولوژی ، کامپیوتر ، ساخت و ساز ، انرژی ، الکترونیک ، رباتیک ، هوا فضا و سرگرمی شغلی پیدا کنند که به چند مورد اشاره می کند.

مکانیزم ها

مکانیک ، به معنای کلی آن ، بررسی نیروها و تاثیر آنها بر ماده است. به طور معمول ، مکانیک مهندسی برای تحلیل و پیش بینی شتاب و تغییر شکل (هم الاستیک و هم پلاستیک) اجسام تحت نیروهای شناخته شده (یا بار های شناخته شده) یا تنش ها استفاده می شود. زیرشاخه های مکانیک شامل:

- استاتیک ، مطالعه اجسام غیر متحرک تحت بارهای شناخته شده ، نحوه تاثیر نیروها بر اجسام ایستا و عکس العمل اجسام بر آنها می باشد.

- دینامیک یا پویایی ، مطالعه چگونگی تاثیر نیروها بر اجسام متحرک. دینامیک شامل حرکت شناسی (در مورد حرکت ، سرعت و شتاب) و سینتیک (در مورد نیروها و شتابهای ناشی از آن) است.

- مکانیک مواد ، مطالعه نحوه تغییر شکل مواد مختلف تحت تنش های مختلف می باشد.

- مکانیک سیالات ، مطالعه نحوه واکنش مایعات به نیروها می باشد.

- علم حرکات، مطالعه حرکت بدن (اجسام) و سیستم ها (گروه های اجسام) است ، در حالی که نیروهای ایجاد کننده حرکت را نادیده می گیرد. Kinematics یا علم حرکت اغلب در طراحی و تجزیه و تحلیل مکانیزم ها استفاده می شود.

- مکانیک پیوسته ، روشی برای کاربرد مکانیک که فرض می کند اشیا continuous مداوم هستند (و نه مجزا) .

مهندسان مکانیک به طور معمول از مکانیک در مراحل طراحی یا تحلیل مهندسی استفاده می کنند. اگر پروژه مهندسی طراحی یک وسیله نقلیه باشد ، ممکن است از استاتیک برای طراحی قاب خودرو استفاده شود تا ارزیابی شود که در چه مواردی تنش شدیدتر است. ممکن است در هنگام طراحی موتور خودرو ، از دینامیک برای ارزیابی نیروهای موجود در پیستون و بادامک به عنوان چرخه موتور استفاده شود. برای انتخاب مواد مناسب برای قاب و موتور ممکن است از مکانیک مواد استفاده شود. مکانیک سیالات یا هیدرولیک ممکن است برای طراحی سیستم تهویه خودرو ، یا برای طراحی سیستم ورودی برای موتور استفاده شود یا ممکن است از علم مکاترونیک (مکانیک و الکترونیک) برای بررسی و طراحی سیستم برق خودرو استفاده شود.

در نهایت اگر به طراحی صنعتی و قطعات مختلف علاقه مندید اگر به تحلیل دستگاه ها و بخش های صنعتی پشت میز و با استفاده از رایانه خود و همراه با دانسته های استاتیکی و فیزیکی و... خود می باشید، یا اگر از پشت میز نشینی فراری هستید و علاقه به تعقیب و تحلیل عملی در کارخانه ها و دستگاه ها یا رباتیک و اختراع سازه های مکانیکی و یا آزمایش آنها دارید و مرد عمل هستید و یا حتی به تحقیقات فضایی و یا کار در ناسا علاقه مندید ، شما آمادگی و توانایی لازم برای ورود به مهندسی مکانیک را دارید چرا که بسیاری از فضا نوردان معروف و نام آشنا از قبیل کریس هاد فیلد کانادایی یا کارن نیبرگ آمریکایی و ... همگی مهندسان مکانیک نام آشنایی قبل از فضانورد شدن خود بودند.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه


مقالات اخیر گروه